Komunikaty Bezpieczeństwa
HomeInformacja na temat wskaźników...
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych, jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014, dalej, „BMR”, ustanawia nowe standardy w zakresie opracowywania, udostępniania oraz stosowania wskaźników referencyjnych na obszarze Unii Europejskiej.
Rozporządzenie BMR wraz z nowelizacją dostępne jest pod adresem: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32016R1011&from=EN https://eur-lex.europa.eu/legalcontent/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32021R0168&qid=1615204032271&from=en
Przepisy BMR wprowadzają m.in. nową kategorię podmiotów nadzorowanych – Administratorów wskaźników referencyjnych, którzy będą musieli spełniać szereg wymogów w zakresie transparentności procesu wyznaczania wskaźników referencyjnych, zapobiegania konfliktom interesów oraz mechanizmów kontroli wewnętrznej. BMR wprowadza dodatkowo m.in. szczegółowe wymogi dla wskaźników referencyjnych stóp procentowych, towarowych wskaźników referencyjnych oraz wskaźników referencyjnych danych regulowanych.
Zgodnie z art. 28 ust. 2 BMR, Bank opracował Plan awaryjny określający działania, które zostaną podjęte na wypadek istotnych zmian lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego. W przypadku umów zawartych przed wejściem w życie Rozporządzenia BMR, klient może podpisać bezpłatny aneks do umowy, w którym znajdą są takie zasady.
Wskaźnik podstawowy – wskaźnik referencyjny dotychczas stosowany w umowie. Pisząc na o wskaźniku podstawowym odwołujemy się do tego znaczenia. Wskaźnik alternatywny – wskaźnik, który można stosować, jako odniesienie (alternatywę) w celu zastąpienia wskaźnika referencyjnego, którego opracowywania zaprzestano. Pisząc na o wskaźniku alternatywnym odwołujemy się do tego znaczenia.
Definicja Wskaźników WIBOR/WIBID Wskaźnik WIBID – to wskaźnik referencyjny stopy procentowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 22 Rozporządzenia BMR, odzwierciedlający poziom stopy procentowej, po jakiej depozyty na określone Terminy Fixingowe byłyby przyjmowane przez podmioty spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu od innych podmiotów, spełniających Kryteria Uczestnika Fixingu.
Wskaźnik WIBOR – to wskaźnik referencyjny stopy procentowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 22 Rozporządzenia BMR, będący kluczowym wskaźnikiem referencyjnym w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 25 Rozporządzenia BMR, odzwierciedlający poziom stopy procentowej, po jakiej depozyty na określone Terminy Fixingowe byłyby składane przez podmioty spełniające Kryteria Uczestnika Fixingu w innych podmiotach, spełniających Kryteria Uczestnika Fixingu.
Kto zarządza wskaźnikami referencyjnymi?
Administratorem w/w wskaźników referencyjnych jest GPW Benchmark S.A. Administrator wskaźnika to podmiot, który jest kontrolowany przez organ nadzoru i jest niezależny od banków i innych instytucji finansowych. Administrator wskaźnika wyznacza wskaźnik zgodnie z przyjętą metodyką i dba o spójność tego procesu z obowiązującymi regulacjami. Na stronie Administratora: https://gpwbenchmark.pl dostępne są szczegółowe informacje dotyczące WIBOR, w tym:
Wprawdzie wskaźniki WIBOR zostały dostosowane do wymogów Rozporządzenia BMR, ale nie można wykluczyć, że w przyszłości Administratorzy tych wskaźników zmienią je w istotny sposób lub zaprzestaną ich opracowywania.
Główne ryzyka dotyczące wskaźników referencyjnych Stosowanie wskaźników referencyjnych wiąże się z ryzykami ogólnymi oraz specyficznymi dla danego wskaźnika. Ogólne ryzyka dotyczą przede wszystkim tego, że:
Ryzyko zmiany metody opracowywania wskaźnika referencyjnego Administrator, który opracowuje dany wskaźnik referencyjny, może wprowadzić zmiany w przyjętej metodzie opracowywania wskaźnika. Obowiązują go zasady opisane w dokumentacji, która dotyczy wskaźnika referencyjnego. Dokumentację Administrator publikuje na swojej stronie internetowej. Zmianę metody opracowywania wskaźnika poprzedzają zwyczajowo konsultacje publiczne. W trakcie konsultacji Administrator określa zakres proponowanej zmiany oraz jej uzasadnienie. Administrator może uzasadnić zmianę metody tym, że musi ją dostosować do:
Gdy Administrator zmieni przyjętą metodologię, może zmienić się także wartość wskaźnika. Wzrost lub obniżenie wartości wskaźnika może wtedy wpłynąć na:
Jeśli Administrator zmieni – zgodnie z Rozporządzeniem BMR – metodę opracowywania lub definicję wskaźnika, albo wprowadzi inną istotną modyfikację wskaźnika, nie będzie to traktowane, jako zmiana umowy. Dotyczy to także sytuacji, gdy Administrator zmieni wartość wskaźnika referencyjnego.
Administrator może zdecydować, że przestaje publikować wskaźnik. Procedura trwałego zaprzestania publikacji wskaźników referencyjnych, jest ściśle określona przepisami. Uczestniczy w niej także organ nadzoru. Administrator opisuje ją w dokumentacji wskaźnika, którą publikuje na swojej stronie internetowej.
Administrator może zdecydować, że przestaje opracowywać wskaźnik referencyjny:
Przed taką decyzją Administrator zazwyczaj przeprowadza konsultacje publiczne. Trwają one najczęściej kilka miesięcy. W tym czasie administrator określa m.in. datę, od której zamierza zaprzestać opracowywać wskaźnik.
Może także zdarzyć się, że Administrator przez jakiś czas – nawet i jeden dzień – nie będzie w stanie wyznaczyć wartości wskaźnika. Na przykład Administrator nie wyznaczy wartości wskaźnika, jeśli w danym dniu nie otrzyma wystarczającej liczby niezbędnych danych.
Jeżeli Administrator trwale lub czasowo przestanie opracowywać wskaźnik, nie będziemy, jako Bank, mogli użyć tego wskaźnika do ustalenia wartości wzajemnych świadczeń, które wynikają z umowy. Zastąpimy wtedy wskaźnik referencyjny innym – w sposób opisany w umowie, w Planie awaryjnym.
Ryzyka związane ze stosowaniem wskaźników WIBID i WIBOR, to m.in:
Bank definiuje istotną zmianę wskaźnika referencyjnego w taki sam sposób, w jaki definiuje ją Administrator tego wskaźnika. Przypominamy, zatem, że wszystkie kredyty ze zmienną stopą procentową wiążą się z ryzykiem jej zmiany. Wzrost (spadek) wskaźnika wpłynie na wzrost (spadek) wysokości części odsetkowej spłacanej raty kredytu.
Więcej informacji o ryzyku zmiennej stopy procentowej opisujemy na naszej stronie internetowej www.bankpbs.pl w zakładce oprocentowanie https://bankpbs.pl/images/pdf/Informacja_ryzykach_dla_Kredytobiorcy_zwiazanych_zastosowanie m_zmiennego_oproc_kredytach_dla_klientow_indywidualnych.pdf
Szereg informacji w zakresie stosowani wskaźników referencyjnych udostępnianych jest również przez organ nadzoru https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Wskazniki_referencyjne
25 675 13 65
25 661 22 94
25 675 40 96
25 675 90 47
ul. Aleja Pokoju 54
07-130 Łochów
ul. Wyzwolenia 1a
07-120 Korytnica
ul. Jana Pawła II 21
05-280 Jadów
ul.C.K. Norwida 6
05-282 Strachówka